Brojni su slučajevi u praksi kada psi lutalice napadnu prolaznike na javnim površinama i pričine im štetu, najčešće ugrizom, usled čega nastupaju štetne posledice koje se ogledaju kroz nematerijalnu štetu (strah, bol), ali i materijalnu (troškovi lečeja, poderana odeća, gubitak zarade zbog lečenja u težim slučajevimna i dr.). U slučaju ujeda psa lutalice oštećeno lice ima pravo na naknadu pretrpljene štete a za tu štetu odgovorna je jedinica lokalne samouprave na čijoj se teritoriji dogodi ujed odnosno grad ili opština kada se radi o opštini koja ne ulazi u sastav gradova.

Jedinica lokalne samouprave (grad, opština) odgovara za ovu štetu zbog propuštanja da preduzme sve potrebne mere kako bi se sprečilo nastupanje ove štete, odnosno kako bi se zbrinuli i sklonili sa ulice psi lutalice.

Postupak naknade štete je dvojak, te se zahtev za naknadu štete može podneti samoj lokalnoj samoupravi, koja taj zahtev prosleđuje komisiji na rešavanje a radi postizanja poravnanja sa oštećenim. Praksa je pokazala da ovaj način naplate štete nije efikasan jer se na samo odlučivanje po zahetvu čeka i po više meseci kao i da su iznosi naknade koje jedinica lokalne samouprave podnudi oštećenom daleko ispod realno pretrpljene štete  i iznosa koje oštećeni može da ostvari u praničnom postupku pred sudom.

Drugi način je naplata štete sudskim putem, gde se u sudskom postupku obavezno izvodi dokaz veštačenja telesnih povreda i pretrpljenog straha, te sud na osnovu izvedenih dokaza donosi odluku o visini naknade nematerijalne štete. Visina nematerijalne štete prvenstveno zavisi od težine povreda i nalaza veštaka, dok je praksa sudova u Beogradu da, za lakše povrede, dosuđuju novčane iznose od 80 000 – 130 000 dinara, dok za teže povrede i znatno više iznose.

Postupak nakon ujeda psa lutalice:

Da bi se delotvorno ostvarilo pravo na naknadu štete i izbegle eventualne komplikacije, oštećeni nakon ujeda, u roku od 24h, mora otići na pregled kod lekara i pribaviti odgovarajuću medicinsku dokumentaciju u vezi sa obavljenim pregledima, i to izveštaj ortopeda i izveštaj infektologa. Sva druga medicinska dokumentacija u vezi sa daljim pregledima se može iskoristiti u toku postupka i treba je sačuvati, dok su inicijalni izveštaji ova dva lekara, odmah nakon ugeda, od velikog značaja za sam postupak.

Takođe, oštećeni bi trebalo da sačuva sve račune i druge dokaze o svim troškovima koje je imao oko lečenje (kupovina lekova, prevoz do lekara, anti tetanus, previjanje, kontorlni pregledi i sl) jer bi u tom slučaju pored naknade nematerijalne štete (strah i bol) mogao zahtevati i naknadu pretrpljene materijalne štete. Naknada nematerijalne štete nije uslovljena naknadom materijalne štete i uvek se može zahtevati, te i ako oštećeni nije sačuvao račune može tražiti samo naknadu nematerijalne štete.

Za naknadu ove štete od jedinice lokalne samouprave, bitno je da se radi o psu bez vlasnika (ako pas ima vlasnika ova šteta se mora tražiti od vlasnika psa) kao i da se ujed dogodio na javnoj površini.

Sudski postupak nije komplikovan i zahteva samo jedno pojavljivanje oštećenog pred sudom ukoliko isti ima advokata koji ga zastupa, dok dužina trajanja prvostepenog postupka zavisi od slučaja do slučaja ali je prosek trajanja postupka oko godinu dana.

Za sve dodatne informacije budite slobodni da nas kontaktirate.

 

Aleksandar Sarić, advokat