Usled sve češćih najava nadležnih državnih organa Republike Srbije, da će pooštriti poresku kontrolu u pogledu plaćanja poreza na prihod od nepokretnosti (tzv porez na izdavanje stana) želimo da ukažemo i pojasnimo šta predstavlja taj porez, kako se prijavljuje i kakve će realne efekte proizvesti. Ovde ćemo se osvrnuti samo na izdavanje stanova (a ne i ostalih vrsta nepokretnosti) i to samo fizičkim licima, imajući u vidu da je to najčešći slučaj kod nas.

Nesporno je da ogroman broj stanodavaca ne zaključuje ugovor o zakupu stana sa svojim zakupcima (procenjuje se da to radi  samo 1-2 % stanodavaca), te na taj način ujedno i izbegava plaćanje poreza na prihod od nepokretnosti.

Kakve posledice proizvodi zaključenje ugovora o zakupu stana?

Zaključenjem ugovora o zakupu povećava se pravna sigurnost te zakupac nije u opasnosti da bude “izbačen” iz stana po volji zakupodavca, a istovremeno i zakupac obezbeđen i siguran da će određeno vreme (na koje je ugovor zaključen) zakupac stanovati u stanu, te može da računa na siguran izvor prihoda za taj period.

Dalje zakupac stiče mogućnost da ostvari brojna prava koja mu pripadaju, a to je prijava prebivališta, ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu u mestu prebivališta, ostvarivanje prava na upis deteta u vrtić u mestu prebivališta i drugo.

Ko je obavezan da plaća porez na prihod od nepokretnosti i kolika je njegova stopa?

Prema Zakonu o porezu na dohodak građana ovaj porez je u obavezi je da placa ZAKUPODAVAC i njegova stopa iznosi 20% od ugovorene zakupnine.

Razlozi zbog kojih se zakupodavci najčešće ne odlučuju da zaključe ugovor i da plaćaju ovaj porez je taj što imaju utisak da su dvostruko oprezovani za svoje nepokternosti jer su u obavezi da plaćaju i porez na imovinu i porez na prihod od nepokretnosti, kao i zbog toga što bi na taj način došlo do povećanja zakupnine za iznos poreza  jer se realno može očekivati da će zakupodavci ovaj poreski teret prebaciti na zakupce te će iznos zakupnine biti veći.

Takođe želimo da ukažemo da je ugovor o zakupu stana formalan ugovor (nije potrebna overa, već samo da je zaključen u pisanoj formi i da je potpisan od ugovornih strana), dvostrano obavezan (stvara obaveze za obe ugovorne strane) i da su njegovi bitni elementi predmet zakupa (naznačenje stana) i zakupnina, kao i da može biti zaključen na određeno ili na neodređeno vreme.

Kako je poreski obveznik zakupodavac, isti je prema Zakonu obavezan da nadležnoj poreskoj upravi podnese odgovarajuću poresku prijavu i uz nju dostavi primerak ugovora o zakupu.

Takođe ukazujemo i na to da prema vežećem Krivičnom zakoniku RS, izbegavanje plaćanja ovog poreza predstavlja krivično delo  utaje poreza.

Adv. Gordana Sarić