Da banke nezakonito od klijenata naplaćuju naknadu za tzv “obradu kredita” i za njegovo “puštanje u tečaj” dobilo je potvrdu i kroz Presudu Apelacionog suda u Beogradu koji je potvrdio da banke nezakonito od klijenata naplaćuju određeni procentualni iznos ( 1% – 3% neke banke i više) od iznosa kredita na ime obrade i puštanja u tečaj.
Sud je utvrdio da je ovakva klauzula u ugovoru nezakonita, odnosno ništava, iz razloga što banke imaju pravo da od klijenata naplaćuju samo kamatu, koja predstavlja cenu kredita, te nemaju pravo da pored kamate naplaćuju i druge dodatne troškove koje su banke obilato naplaćivale u procentualnom iznosu od ukupnog iznosa kredita.
Banke su na ovaj način potencijalno mogle da formalno daju niže kamate kako bi privukli građane da zaključe ugovor o kreditu dok bi razliku naplaćivali skriveno od klijenata kroz takozvanu obradu kredita i puštanje u tečaj, koja je kod većih kredita iznosila i po više hiljda evra (švajcaraca idr).
Ovakvom odlukom Sud je utvrdio da banka mora vratiti klijentu iznos naplaćen na ime obrade kredita i puštanja u tečaj zajedno sa zakonskom zateznom kamatom.
Na ovaj način, Apelacioni sud u Beogradu je zauzeo isti stav izražen i u dve odluke Višeg suda u Somboru u kojima je takođe utvrđeno da su banke nezakonito naplaćivale ove troškove i odredio da isti moraju biti vraćeni klijetima sa zakonskom zateznom kamatom.
U vezi sa nevedenim klijenti od banaka mogu zahtevati povraćaj novca naplaćen po ovim osnovima bez obzira o kojoj se vrsti kredita radi (stambeni, potrošački, refinansirajući, razvojni itd) u slučaju kada je u ugovoru predviđeno da se od njih ova naknada napalaćuje u procentualnom iznosu od ukupnog iznosa kredita.
Za eventualne tužbe protiv banaka, koje su građani počeli da pokreću ukoliko banke dobrovoljno ne isplate nezaknito naplaćeni iznos, nepohodan je samo Ugovor o kreditu i svi eventualni aneksi istog ukoliko su zaključeni.