Velikom broju vozača motornih vozila se sigurno bar jednom dogodilo da se parkira na javnom parkiralištu a da zaboravi da plati ili da produži parking, usled čega mu je kontrolor izdao tzv “dnevnu kartu za prakiranje”.
Karte za parkiranje bez svake sumnje treba plaćati jer se radi o usluzi koja je pružena korisniku, međutim u ovom tekstu želimo da se osvrnemo i na prava dužnika u situaciji kada nisu izmirili svoja dugovanja a poverilac nije na vreme pokrenuo postupak prinudne naplate svog potraživanja.
U ovom tekstu se nećemo osvrtati na prirodu tzv “dnevne parking karte” koja je po našem mišljenju nesporno jedna vrsta kazne (jer je njen iznos daleko viši od zbira iznosa pojedinačnih karata za svaki sat parkiranja u toku jednog dana) kao ni na pitanje zakonitosti i ustavnosti iste (jer komunalno preduzeće bilo da je javno ili privatno, ne bi smelo i nema mogućnost da kažnjava građane) već ćemo ukazati samo na ROK ZASTARELOSTI ovog potraživanja koji je od značaja pre svega kod POSTUPKA PRINUDNOG IZVRŠENJA koji potencijalno može biti pokrenut protiv dužnika, odnsono lica kojem je dnevna karta izdata.
Naime, usluga parkiranja se smatra KOMUNALNOM delatnošću, te se usled toga na ovo potraživanje primenjuje JEDNOGODIŠNJI ROK ZASTARELOSTI.
Sta to u praksi znači?
Jednogodišnji rok zastarelosti znači da, nakon što protekne 1 godina od dana kada je dnevna karta izdata, od dužnika se ovo potraživanje NE MOŽE NAPLATITI PRINUDNIM PUTEM odnosno kroz postupak prinudnog izvršenja, te poverilac zbog toga što u zakonom propisanom roku nije koristio svoje pravo (nije pokrenuo postupak izvršenja) gubi mogućnost da prinudnim putem traži ispunjenje obaveze od svog dužnika.
U vezi sa navedenim bitno je znati da je potrebno da protekne 1 godina od dana kada je dnevna karta izdata do dana kada je poverilac (preduzece koje pruža uslugu parkinga) podnelo predlog za izvršenje javnom izvršitelju (a ne do dana kada je zaključak o izvršenju dostavljen dužniku)!
Dalje, postupak izvršenja o ovim stvarima isključivo vode javni izvršitelji, što znači da oni odlučuju svojim zaključkom o pokretanju ovog postupka a po predlogu preduzeća koje pruža usluge parkinga.
Na kraju, da bi se dužnik oslobodio obaveze koja je zastarela on mora DA ISTAKNE PRIGOVOR ZASTARELOSTI, jer se na zastarelost ne pazi po službenoj dužnosti!! Prigovor zastarelosti se može izjaviti samo u roku od 8 dana od kada je dužniku dostavljen Zaključak o izvršenju, te je usled toga jako bitno da se vodi računa o proteku vremena nakon što dužnik primi Zaključak.
Treba imati u vidu i to da se ovaj jednogodišni rok zastarelosti primenjuje SAMO NA FIZIČKA LICA, te ako je motorno vozilo registrovano na ime firme (ako je vlasnik vozila pravno lice) onda se primenjuje rok zastarelosti od 3 godine.
Takođe, koristimo priliku da ukažemo da je i Vrhovni kasacioni sud odlučujuči po reviziji doneo odluku da potraživanja na ime doplatne karte za parkiranje predstavljaju komunalna potraživanja te da usled toga ista zastarevaju za godinu dana do dana njihovog nastanka ukoliko se radi o fizičkom licu kao dužniku.
Adv. Aleksandar Sarić